Hlinky 88, Brno
+420 602 515 861 / +420 602 586 090
bankavin@bankavin.cz

Burgundsko – za burgundskými vévody a jejich víny

Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Burgundsko – za burgundskými vévody a jejich víny

21. 8. 2021 - 25. 8. 2021

CHALON SUR SAONE • CLUNY • TAIZE • BEAUNE • COTE DE BEAUNE • DIJON • CHATEAU DE CLOS DEVOUGEOT • COT DE NUITS • FONTENAY • VEZELAY • CHABLIS • ARLAY

1. den:

V brzkých ranních hodinách odjedeme z Brna, Prahy a Plzně (další nástupní místa trasy 2, 5 ) přes Německo do Francie. Večer nás přivítá malebné město Chalon Sur Saone, které se po další čtyři noci stane našim domovem. Vinařské putování po Burgundsku započneme symbolicky v bývalém přístavním městě, z nějž se po řece Saone vypravovala delikátní vína do Francie i do celého světa.

2. den:

Po snídani zavítáme do jižního Burgundska. Navštívíme benediktinské opatství Cluny založené již v 10. století, jež v průběhu dalších staletí ovlivnilo stovky klášterů po celé Evropě. Zdejší opati měli stejnou moc jako panovníci a papežové. Zastavíme se v maličké vesničce Taize, jež proslavil bratr Roger, který se zde usadil během 2. světové války a zachránil nejedny židovské uprchlíky. V samém srdci Burgundska objevíme historické centrum Beaune s katedrálou Notre Dame, ukryté uvnitř hradeb a obklopené bulváry. Naší pozornosti neunikne velký magnet – Hotel Dieu, hospic založený v 15. století mecenáši Rolinovými z peněz získávaných z vinic a solivarů, jež nás přenese do doby po skončení stoleté války. Od roku 1859 se zde každoročně koná prestižní charitativní aukce vín, jež určuje ceny burgundských vín pro následující rok. V pozdním odpoledni zavítáme do vinic oblasti Cote de Beaune. V panské usedlosti sedm sester po vzoru svého otce vyrábí biodynamická vína tradičním způsobem za použití lisů z 18. století. Po prohlídce sklepa ze 17. století vyzkoušíme gurmánské snoubení francouzské kuchyně s místními víny s výhledem na vinice. Večer návrat do hotelu.

3. den:

Po snídani zavítáme do hlavního města Burgundska Dijonu. Slávu mocného vévodství kdysi sahajícího až k Nizozemí dokládá krása starobylého centra. Středověké a renesanční paláce s labyrintem ulic, náměstími, katedrálou i Vévodským palácem, lákají k prozkoumání. Vynikající jídlo, excelentní víno i živý trh, dotváří pak ten pravý obrázek Burgundska. Ve svém volnu jistě vychutnáme místní speciality a nesmíme zapomenout ani na nákup koření a slavné dijonské hořčice. Se slavným Bratrstvem rytířů Tastevino , jehož členy byly osobnosti jako je Gerad Depardieu, Alfred Hitchock nebo Helmut Kohl, se seznámíme na renesančním zámku, dříve cisterciátském opatství v Chateau du Clos de Vougeot. I my propadneme kouzlu zámku zasazeného do nekonečných vinic. Na ochutnávku vín se zastavíme ve vinařské oblasti Cote de Nuits. Po návratu do hotelu se ve svém volnu můžeme procházet hrázděnými uličkami a jistě neodoláme posezení na zahrádkách restaurací nabízející delikátní burgundská vína, ale také šneky z jižního Burgundska.

4. den:

Po snídani se vydáme spolu s mladým burgundským šlechticem sv. Bernardem do opatství Fontenay (UNESCO), jež založila ve 12. století skupina mnichů, která se rozhodla skoncovat s nákladným životem v Cluny. Zlatá záře baziliky Ste Madeleine UNESCO) na vézelayeském pahorku nás bude již z dáli vítat. Spolu s dalšími poutníky putujícími odtud do Santiaga de Compostela, se budeme toulat středověkými uličkami a jistě neodoláme ani posezení v typických burgundských vinárničkách. Odpoledne přijedeme do slavné vinařská oblasti Chablis, jejíž terroir má blíže k Champagni než ke zbytku Burgunska. Však také spolu se „šampaňským vínem“ patří k nejvíce napodobovaným vínům na světě. Na degustaci se přesvědčíme o nezaměnitelné typické minerální chuti místního Chardonnay – Chablis, které získalo širokou oblibu jako málokteré bílé víno. Po návratu do hotelu bude pro nás připravena večeře.

5. den:

Po snídani se rozloučíme s Burgundskem, abychom si nechali jednu lahůdku na závěr. V oblasti francouzské Jury v předhůří francouzských Alp nás přivítá zámecký pán. Projdeme se interiéry neoklasicistního zámku Arlay, okouzlí nás nejen romantický park, v němž je malebně zasazen, ale jako protagonisté filmu Dobrý ročník se budeme cítit rozjímajíc nad kvalitou vín ve starobylém zámeckém dříve klášterním sklepě vracejícím nás do 17. století. Kolem poledne odjedeme do ČR, příjezd do Prahy kolem půlnoci, následně do Brna.

Podrobnosti

Zahájení:
21. 8. 2021
Ukončení:
25. 8. 2021
View Akce Website

Pořadatelé

Travel 2002
Moravská banka vín

Místo konání

Francie